Linki

Portal Innowacji

Instytut Energetyki Odnawialnej

Odnawialne Źródła Energii Opolszczyzny

Biogazownie

Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2013

Pobierz plik PDF

Pobierz dokument PDF

Polecamy

Książka-podręcznik
Ryszard Tytko
"Odnawialne źródła energii"

Kontakt z autorem:
e-mail biuro@ekonergiaopolszczyzny.pl
tel. 852 635 885

Naszą witrynę przegląda teraz  31 gości 

Wiatr przynosi energię

   Energia wiatrowa należy do najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Elektrownie wiatrowe to dziś powszechnie używane źródła energii zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na szeroką skalę w elektrowniach wiatrowych. W nich właśnie turbiny przekształcają siłę wiatru na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Moce takich elektrowni są zróżnicowane. Od małych, 180 czy 370 kW, do dużych mocy – 2-3 MW, a najnowsze elektrownie mają już moce sięgające 5 MW.

Więcej…

 

Świat oszalał na punkcie wiatru

   Największe elektrownie wiatrowe funkcjonują w USA, choć ten kraj nie jest wcale liderem w produkcji energii wiatrowej. Do 1940 roku w USA zbudowano około 6 milionów generatorów wiatrowych. To właśnie turbiny wiatrowe były dla mieszkańców wsi w ówczesnych czasach jedynym dostępnym źródłem elektryczności. Kolejny boom na siłownie wiatrowe w świecie nastąpił po kryzysie energetycznym w 1973 roku. Dziś w światowej energetyce wiatrowej funkcjonują siłownie o łącznej mocy około 94 000 MW. Największym rynkiem są Niemcy z mocą zainstalowaną 22 247 MW, następnie USA z mocą blisko 17 000 MW. Trzecie miejsce pod względem zainstalowanej mocy zajmuje Hiszpania z 15 145 MW. W ciągu ostatnich lat następuje też bardzo znaczny rozwój siłowni wiatrowych. Stany Zjednoczone tylko w 2006 roku zwiększyły moc swoich urządzeń o 5244 MW a Chiny – o 3449 MW. Tu europejskim liderem jest Hiszpania, która dzięki rozbudowie elektrowni wiatrowych otrzymała dodatkową moc 3522 MW.

Więcej…

 

Wiatr w technologiach inteligentnych domów

Lider w projektowaniu i montażu rozwiązań budynków inteligentnych, firma Tricon, poinformował o rozpoczęciu pilotażowego projektu, którego celem jest skonstruowanie urządzeń i systemów domu inteligentnego, które byłyby zasilane energią pochodzącą minimum w 80% ze źródeł odnawialnych. Większość tej energii ma być wytwarzana przy zastosowaniu turbin wiatrowych.

Więcej…

Niemcy liderem wiatrowej energii

   Podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli w marcu 2007 roku przywódcy państw podjęli zobowiązanie, że do 2020 roku 20 proc. energii produkowanej w UE będzie pochodzić ze źródeł energii odnawialnej.
   W tym znaczną rolę odgrywać mają elektrownie wiatrowe. Co więcej, do 2030 roku ponad 25 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskiej może pochodzić właśnie z wiatru.

Więcej…

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

 

designed by :: K&C