Linki

Portal Innowacji

Instytut Energetyki Odnawialnej

Odnawialne Źródła Energii Opolszczyzny

Biogazownie

Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2013

Pobierz plik PDF

Pobierz dokument PDF

Polecamy

Książka-podręcznik
Ryszard Tytko
"Odnawialne źródła energii"

Kontakt z autorem:
e-mail biuro@ekonergiaopolszczyzny.pl
tel. 852 635 885

Naszą witrynę przegląda teraz  27 gości 

Daje Ziemi energię

   Słońce to centralna gwiazda Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. To najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do naszej planety.
   Jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy.

Więcej…

 

Słońce może ogrzać świat

   Energia słoneczna docierająca na Ziemię jest kilka tysięcy razy większa niż światowe zapotrzebowanie na energię. Współcześnie jednak w energetyce nie jest ona pozyskiwana w znaczącej ilości.
   Maksymalne natężenie energii słonecznej na Ziemi wynosi ok. 1 kW/m2. Średnia moc energii docierającej do Ziemi waha się od ok. 100 do 300 W/m2 - czyli od 800 (północna Kanada) do 2500 (pustynie blisko równika) kWh/m2/rok. Energia słoneczna może być wykorzystywana w dwóch zasadniczych obszarach: do bezpośredniego ogrzewania wody lub innej cieczy z wykorzystaniem kolektorów słonecznych oraz do przetwarzania jej na energię elektryczną.

Więcej…

 

Ekonergia do oświetlania ulic

Miasto Brzeg poinformowało o uruchomieniu pilotażowej instalacji oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem ultranowoczesnych i energooszczędnych opraw w technologii LED. Wymieniono 35 klasycznych lamp sodowych, a w ich miejsce zamontowano słupy oświetleniowe wraz z oprawami i żarówkami. Inwestycja została dofinansowana ze środków programu UE, a prace wykonała firma Luxan.

Więcej…

Boom na energię solarną

   Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA) prognozuje, że w 2013 roku powstanie kilkakrotnie więcej elektrowni słonecznych niż w rekordowym 2008 roku.
   Wówczas zainstalowano na świecie 5,6 GW tego typu elektrowni. Szacuje się, że do 2013 r. powstanie około 22 GW nowych mocy w elektrowniach słonecznych. Z danych EPIA wynika, że tylko w ubiegłym roku w Hiszpanii uruchomiono elektrownie słoneczne o łącznej mocy 2,5 GW, w Niemczech – 1,5 GW. Natomiast w Belgii, Francji, Czechach i Portugalii zainstalowano po ok. 50 MW. Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego szacuje, że przez najbliższe pięć lat według optymistycznych założeń liczba elektrowni słonecznych będzie rosła w tempie 32 proc. rocznie, a pesymistyczne prognozy mówią o 17-procentowym średniorocznym tempie wzrostu. Obecnie na świecie działają ogniwa słoneczne o mocy 15 GW, z czego 65 proc. przypada na rynek europejski. Drugie miejsce zajmuje Japonia z udziałem 15 proc. w rynku, trzecie – Stany Zjednoczone (8 proc.).

Więcej…

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

 

designed by :: K&C