Linki

Portal Innowacji

Instytut Energetyki Odnawialnej

Odnawialne Źródła Energii Opolszczyzny

Biogazownie

Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2013

Pobierz plik PDF

Pobierz dokument PDF

Polecamy

Książka-podręcznik
Ryszard Tytko
"Odnawialne źródła energii"

Kontakt z autorem:
e-mail biuro@ekonergiaopolszczyzny.pl
tel. 852 635 885

Naszą witrynę przegląda teraz  20 gości 

Największy potencjał mamy w biomasie

   Dla rolniczej Opolszczyzny wykorzystanie biomasy to najlepsza droga w kierunku produkcji energii z odnawialnych źródeł. Szansa zresztą została już dawno zauwa- żona. W najbliższych latach planowane jest powstanie wielu ważnych inwestycji wykorzystujących biomasę.
   W Goświnowicach koło Nysy ma ruszyć ogromna fabryka biopaliw. Co więcej, ma to być największa w Polsce i czwarta w Europie wytwórnia etanolu. To oznacza wielkie zmiany także dla rolnictwa. Województwo opolskie wkrótce może zostać potentatem w produkcji kukurydzy na biopaliwa. Fabryka będzie mogła przerabiać około tysiąca ton ziarna dziennie. Na Opolszczyźnie kukurydzę uprawia się na 50000 hektarów. Rolnicy z regionu od kilku lat systematycznie powiększali areały upraw. Bodźcem do tego był rozwój produkcji biopaliw. W sumie fabryka ma wykorzystywać do przerobu na paliwo 350 tysięcy ton kukurydzy rocznie. Takiej ilości ziarna nie ma w regionie.

Więcej…

 

Odpady mogą się nam przydać

Biomasa to najstarsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Zaliczamy do niej całą istniejącą na Ziemi materię organiczną, czyli wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Są to więc resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne.
   W wyniku spalania biomasy, do atmosfery przedostaje się dwutlenek węgla, ale tylko w takiej ilości, jaka została pochłonięta przez rośliny podczas wegetacji. Właściwość ta jest istotną zaletą, gdyż jej spalanie nie zwiększa ogólnej emisji gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla. Warto podkreślić, że biomasa stanowi trzecie co do wielkości na świecie naturalne źródło energii.

Więcej…

 

Świat czeka na paliwo II generacji

   Do produkcji biopaliwa w Europie hoduje się przede wszystkim len i rzepak, w USA - kukurydzę i soję, w pozostałych rejonach świata - głównie konopie.
   W roku 2005 około 15 proc. światowego zużycia energii pochodziło z biopaliw. Większość tej energii w krajach rozwijających się jest zużywana do celów grzewczych i do przygotowania posiłków. Szwecja i Finlandia pokrywają z biopaliw odpowiednio 17 proc. i 19 proc. swojego zapotrzebowania energetycznego.

Więcej…

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

 

designed by :: K&C