Linki

Portal Innowacji

Instytut Energetyki Odnawialnej

Odnawialne Źródła Energii Opolszczyzny

Biogazownie

Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2013

Pobierz plik PDF

Pobierz dokument PDF

Polecamy

Książka-podręcznik
Ryszard Tytko
"Odnawialne źródła energii"

Kontakt z autorem:
e-mail biuro@ekonergiaopolszczyzny.pl
tel. 852 635 885

Naszą witrynę przegląda teraz  17 gości 

Mamy coraz więcej elektrowni wodnych na Opolszczyźnie

   Pod względem liczby elektrowni wodnych Opolszczyzna na tle całego kraju wypada bardzo dobrze. Na terenie województwa opolskiego pracuje 30 elektrowni wodnych o łącznej mocy blisko 30 MW.
   Oczywiście, wielki potencjał w tej gałęzi wykorzystywania odnawialnych źródeł energii stanowi Odra. Początek prac związanych z kaskadą górnej Odry rozpoczęto już w XIX wieku. Początkowo miała ona na celu skanalizowanie rzeki na potrzeby żeglugi. Pomysł energetycznego wykorzystania spiętrzeń zrodził się w latach 60. XX wieku. W 1995 r. ruszyły prace związane z planowanym powstaniem kaskady górnej Odry.
   Jednak opolskie elektrownie powstają również na Nysie Łużyckiej i znacznie mniejszych rzekach. Dlatego też i plany związane z naszym województwem są bardzo ambitne. Do 2020 roku ma powstać kolejnych 20 elektrowni wodnych o mocy 18,5 MW. To oznaczałoby zwiększenie produkcji energii odnawialnej o wartości znacznie przekraczające 50 proc. dzisiejszych możliwości.

Więcej…

 

Jej siła tworzy energię

   Woda to substancja bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii. Jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Ma również duże znaczenie w produkcji energii elektrycznej.

Więcej…

 

Chińczycy stawiają na hydroelektrownie

   Obecnie energetyka wodna stanowi około 30 proc. potencjału wytworzenia światowej energii elektrycznej. Rozwój elektrowni wodnych nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Jednak pierwsze elektrownie powstawały już w końcu XIX wieku.
Z ogółu zasobów energii wodnej występującej na świecie wykorzystuje się około 26 proc. Hydroelektrownie mają cenne zalety, m.in. pozyskiwanie energii elektrycznej, bo dzięki nim można wyprodukować prąd bez emisji szkodliwych gazów i pyłów. Jednak z budową, głównie dużych, elektrowni wodnych mających ogromne moce wiążą się także pewne problemy. Jak wielkie elektrownie wodne zmieniły krajobraz można przekonać się wybierając się na wycieczkę do Chin wraz z rejsem po rzece Jangcy. Chodzi przede wszystkim o ich negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Konsekwencjami budowy dużej elektrowni wodnej są: trwałe zajęcie ogromnych obszarów, przeważnie o charakterze rolniczym lub leśnym, zmiany klimatyczne (widoczne dopiero po kilkunastu latach), a także degradacja roślin chronionych. Dlatego coraz częściej na świecie mianem ekologicznych określa się elektrownie małe, których powstanie nie wywiera wpływu na otaczające je środowisko – zarówno faunę, jak i florę.

Więcej…

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

 

designed by :: K&C