W związku z coraz większym naciskiem na ograniczenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez współczesne społeczeństwo zwiększają się również wymogi związane z budową energooszczędnych domów i budynków. Od 2021 roku wszystkie nowo wybudowane domy muszą spełniać odpowiednie kryteria, które powiązane są ze zużyciem energii oraz wpływem eksploatowania danego budynku na środowisko.
Spełnienie wszystkich wymogów wymaga od nas podejmowania dobrych decyzji w trakcie budowy naszego wymarzonego domu, co najważniejsze musimy zadbać o jego dobre ocieplenie, dzięki któremu możemy znacznie ograniczyć ilość energii zużywanej na ogrzewanie naszej przestrzeni. To właśnie z tego powodu tak duże znaczenie ma ocieplenie budynku z użyciem styropianu. Jest to jedna z podstawowych prac na budowie, jednak wielu z nas nie ma świadomości tego, że efekt termoizolacji może różnić się w zależności od rodzaju wykorzystanego styropianu.\
Zobacz też artykuł: Piec pellet z podajnikiem
Większość z nas rozróżnia rodzaje styropianu głównie ze względu na różnice w wielkości poszczególnych płyt. Różnią się one również grubością, od której zależą właściwości termoizolacyjne. Jednak obserwując asortyment sklepów budowlanych możemy zauważyć również dwa rodzaje styropianu różniące się od siebie kolorem – popularny biały styropian oraz styropian w kolorze szarym. Różnią się one od siebie właściwościami termoizolacyjnymi – styropian szary posiada większe zdolności do pochłaniania ciepła, dlatego gwarantuje nam on lepszy efekt końcowy termoizolacji naszego domu. Właśnie z tego powodu zyskuje on coraz większą popularność wśród firm budowlanych.
Oczywiście oprócz rodzaju styropianu jaki wybierzemy na efekt końcowy termoizolacji składać będzie się również doświadczenie ekipy budowlanej oraz dokładność wykonania całej pracy. Ważne jest, aby zadbać o te dwa aspekty, ponieważ dobrze wykonana termoizolacja zwiększa nasz komfort codziennego życia w danym budynku zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo ma ona również wpływ na koszty związane z utrzymaniem i ogrzewaniem budynku.